Aktuality: Veleslavínský zámek
Vybíráme z aktuálního čísla časopisu Šestka / prosinec 2024
Zámek žije
Akci Strašidelný zámek, která se konala druhou listopadovou sobotu ve Veleslavínském zámku, navštívilo přibližně 1000 lidí. Událost vznikla díky spolupráci spolků s radnicí Prahy 6, která si zanedbaný areál zámku pronajala od státu na jeden rok.
Skupina nadšenců, srdcařů a umělců, kterým není osud tohoto jedinečného místa lhostejný, zvolila pozitivní přístup, jak upoutat pozornost veřejnosti a přilákat ji do zámku. Namísto protestních akcí, které by mohly společnost spíše rozdělit, se zaměřili na vytvoření kulturního a společenského programu. Tímto gestem vyjádřili důvěru v zastupitele, že to s další podporou památkově chráněného areálu myslí vážně.
Radnice tím však získala závazek nejen vůči dobrovolníkům, kteří do oživení zámku vložili neuvěřitelné množství svého času a energie, ale také vůči obyvatelům a návštěvníkům, kteří očekávají budoucí veřejné využití a přístupnost parku.
Otázkou zůstává, proč stát stále váhá s bezúplatným převodem tohoto klenotu na město, které by mohlo zajistit větší investice do jeho obnovy a dlouhodobé péče.
Jiří Hušek, Spolu na Petřinách
Veleslavínský zámek
Ve středu 27. listopadu měla proběhnout aukce zámku Veleslavín. Protože nikdo nesložil povinnou kauci, stát ji zrušil. Hlavní město a Praha 6 mají o areál zájem, ale ne za nerealistických 580 milionů korun.
Areál zámku má do srpna 2025 bezplatně půjčený od státu Praha 6. Městská část bude dále se státem jednat a má dlouhodobě zájem získat areál pod kontrolu. Do doby vyřešení vlastnictví budou v zámku pokračovat za podpory městské části komunitní a kulturní aktivity místních. Od konce června, kdy ho zpřístupnila veřejnosti, se zde konala řada hojně navštěvovaných akcí a park se stal vyhledávaným místem pro trávení volného času. „Dlouhodobě jsme usilovali o otevření a znovuoživení této významné kulturní památky na našem území. Tím spíš, když samotnému Veleslavínu chybí přirozené centrum, a právě zámek a jeho areál by mohly toto centrum pro potkávání se přirozeně tvořit,“ říká starosta Jakub Stárek (ODS).
Podle Ondřeje Duška (TOP 09) už mohl Veleslavínský zámeček Praze patřit. „Stačilo jen dotáhnout dohodu, kterou se nám v roce 2021 podařilo složitě dojednat se státem. A stálo by to o 200 milionů méně než dnes,“ říká zastupitel.
Veleslavín se stal za necelý půlrok jednou ze zastávek mezinárodního festivalu 4+4 dny v pohybu, u příležitosti výročí založení republiky se zde konala vzpomínková akce na Charlottu Masarykovou, jednu z významných osobností spojených s tímto místem. Aktuálně také v zámečku probíhá výstava Plenér laboratoře Veleslavín s díly významných žijících výtvarníků, kteří se inspirovali místním geniem loci. Druhou listopadovou sobotu se zde konala akce Strašidelný zámek, kterou navštívilo zhruba tisíc lidí. V pátek slouží zámek jako komunitní centrum, v jeho rámci se zde zprovoznila zámecká kavárna. „Řadu akcí pořádají členové místních komunit a zájemců o organizování společenských a kulturních akcí ve Veleslavíně přibývá. Je potěšující za tak krátkou dobu vidět, že veřejnost má o areál zájem a postupně si sem víc a víc lidí nachází cestu. Mimo jiné se zde pořádají školní prohlídky pro žáky z Prahy 6 a zaznamenali jsme i zvýšený zájem ze strany turistů,“ doplňuje místostarosta pro majetek Petr Prokop (STAN).
Foto z Facebooku Komunitní centrum Zámek Veleslavín