AKCE / UDÁLOST

Sídliště Petřiny 1920 – 1960
4. června / 19:00 – 21:00
OPAKOVÁNÍ PŘEDNÁŠKY V SÁLE KNIHOVNY PETŘINY:
Víte, co mají společného třešně a “Klausovka”, kde byla na Petřinách vzletová dráha pro letadla? Nebo co to byly palposty a kde se na Petřinách nacházely? V které samoobsluze byl vedoucím pan Král? Kam se chodilo nakupovat “před sídlištěm”? Kdo a kdy inicioval prodloužení tramvaje na Petřiny? To a mnohem více se můžete dozvědět na přednášce, která je určena jak pro pamětníky z dob počátků sídliště, tak všem, kteří se o historii místa, kde žijí, chtějí dozvědět co nejvíce.
Právě propojení vzpomínek pamětníků a nových nebo mladších obyvatel, bude součástí našeho setkání nad historickými plány, fotografiemi, amatérskými záběry sestřihanými do krátkého filmu. Otázky a vzpomínky v průběhu přednášky jsou tentokrát velmi vítány. Přednáška je součástí projektu PAMĚŤ SÍDLIŠTĚ PETŘINY, jehož hlavním cílem je zachovat historii a paměť jednoho z nejstarších panelových sídlišť v Praze. To zahrnuje nejprve sběr a vyhledávání amatérského filmového a fotografického materiálu od pamětníků, kteří mohou poskytnout vzácné záznamy o sídlišti při jeho vzniku. V tuto chvíli hrozí ztráta těchto materiálů zejména z důvodu mezigenerační obměny.
Z nasbíraných materiálů tvoříme digitální archiv, který nám následně umožní vytvořit vzpomínkovou publikaci, která pomůže zachovat vzpomínky na minulost a zároveň poslouží k prohlubování kulturní identity, umožňující současným obyvatelům identifikovat se s místem, kde žijí a lépe porozumět jeho historii a hodnotám.ní identity, umožňující současným obyvatelům identifikovat se s místem, kde žijí a lépe porozumět jeho historii a hodnotám.
Přednáší Jana Jemelková, architektka a místopředsedkyně spolku Spolu na Petřinách. Je iniciátorkou projektu Paměť sídliště Petřiny, jehož cílem je sbírat vzpomínky a fotografie pamětníků z počátků sídliště, které se stanou součástí připravované publikace o historii Petřin.